Starbucks işçileri şirketin yönetim kurulunda temsil edilmek istiyor

İşçi sendikaları, Starbucks yönetim kurulunda temsil edilmek için girişimde bulunarak kahve devi ile çalışanları arasındaki mücadelede baskıyı artırdı.

Starbucks’ın küçük bir hissesine sahip olan Uluslararası Hizmet Çalışanları Sendikası’nın (SEIU) da dahil olduğu, işçi sendikalarından oluşan bir koalisyon olan Stratejik Örgütlenme Merkezi, yönetim kurulunun işçi haklarını denetlemedeki başarısızlığı nedeniyle kurulda temsil edilmek istediğini açıkladı.

Wall Street Journal’ın haberine göre, hissedarların aday gösterme süresi 25 Ekim’de açıldı. İşçi grubu ise üç yönetici adayı göstererek süreci başlattı. Oylama Starbucks hissedarlarının bir sonraki yıllık toplantısında gerçekleşecek.

Büyük şirketlerdeki yönetim kurulu seçimlerinin çoğunda olduğu gibi, buradaki seçim de  büyük fonların desteğini kimin kazanacağına bağlı olacak.

SENDİKA İLE ŞİRKET ARASINDA GERİLİM SÜRÜYOR

Geçtiğimiz iki yıl içinde, şirketin ABD’deki 9 bin 380 şubesinden 360’ı SEIU’ya bağlı Starbucks Workers United sendikasına katılmak için oy kullandı. Starbucks şirketi ise bu çabalara direndi ve sendika, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na şirket aleyhine 600’den fazla şikayette bulundu.

İşçiler geçtiğimiz dönemde sendikalaşabilmek ve ücretlerini artırabimek için çok sayıda greve imza atmıştı.

Starbucks ise baristalar için daha yüksek ücretler ve genişletilmiş sosyal haklar için 1 milyar dolar harcama sözü verdi. Şirket sorumluluklara uymaya odaklanan bir yönetim kurulu komitesi oluşturduğunu söyledi.

Şirketten pazartesi günü yapılan açıklamada, “Starbucks yönetim kurulu ve yönetici liderlik ekibi tüm paydaşlarla düzenli olarak iletişim halinde ve tüm paydaşlar için uzun vadeli değer yaratma hedefimizi ilerleten yapıcı diyaloğa bağlıyız” denildi.

Stratejik Örgütlenme Merkezi ise sendikalaşma konusundaki problemlerin şirketi yasal, mali ve düzenleyici risklere maruz bıraktığını, marka değerine ve hisse fiyatına zarar verdiğini savunuyor.

YATIRIMCILAR DA RAHATSIZ

Öte yandan işçilerin yönetim kuruluna girme ihtimali çok az görünmüyor. Geçtiğimiz dönemde bazı yatırımcılar Starbucks’ın işçi sorunlarını yönetiş biçimine ilişkin endişelerini dile getirmişlerdi.

Mart ayındaki yıllık toplantıda hissedarların yarısından fazlası, şirketin işçi hakları uygulamalarının bağımsız bir denetiminin yapılması yönünde tavsiye kararı almıştı. Öneri, önde gelen danışmanlık firmaları Institutional Shareholder Services ve Glass Lewis tarafından da desteklendi.

Starbucks’taki işçi grubu, geçen yıl yürürlüğe giren bir düzenlemeden de faydalanacak. Bir şirket tarafından aday gösterilen yöneticiler artık bireysel yatırımcılar tarafından önerilenlerle aynı oy pusulasında listelenmek zorunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x