“Keşke daha önceden kullansaydım” diyeceksiniz… Tarayıcı verimliliğinizi arşa çıkaracak en iyi 15 Chrome eklentisi

Herhangi bir görselin farklı hallerini veya daha kaliteli halini bulmak için: TinEye

TinEye’ı görsel aratma olarak düşünebilirsiniz. İnternette bulunan herhangi bir görseli halini TinEye üzerinden aratıp o görselin belki daha kaliteli veya daha farklı bir halini bulmanız mümkün. Bu da herkesin ve özellikle biz gibi yazarların fazlasıyla işine yarayabilecek bir eklenti.

Tek tuşla sitenin tüm renk paletine erişebilirsiniz: Colorzilla

Yine tasarımcıların çok hoşuna gidebilecek bir eklenti olan Colorzilla, Chrome üzerinde veya bilgisayarınızda herhangi bir ekranda beğendiğiniz bir rengin kodlarını bulmanıza olanak sağlıyor. Bir sitede gezinirken sitenin kullandığı renkler çok hoşunuza gittiyse ve bulmak istiyorsanız, tek tuşla sitenin tüm renk paletine erişebilirsiniz.

Hem gezinmeyi hem de video izlemeyi sevenlerdenseniz: Picture-in-Picture

İzlediğiniz herhangi bir videonun veya dizi, film vs. ilgimizi çekmeyen kısımlarında farklı bir sekmeye geçip internette bir şeylere bakınabiliyoruz. Aktif olarak kullandığınız çift veya daha fazla monitörümüz yoksa ya sadece sesi duyarak diğer işlere bakabiliyoruz ya da başka bir şeylerle bakmak gibi bir lüksümüz olmayabiliyor. Aynı anda birden fazla iş yapmayı seviyorsanız bu eklenti tam olarak size göre.

Chrome üzerinden işlerinizi hallederken çok sevdiğiniz dizinizin veya herhangi bir videonun yeni bölümünü eş zamanlı olarak izleyebilirsiniz. Üstelik bulundurduğu ‘resizable’ özelliği sayesinde dilediğiniz gibi izlediğiniz videoyu boyutlandırabilirsiniz.

Bir sürü sekmeyi tek tuşla listeleyebilmek için: OneTab

Bu eklentiyi de yine bir sürü sekmede çalışanlar için bir nimet olarak nitelendirebiliriz. Chrome üzerinde bir sürü sekmede çalıştığınızda sekmelerin adı gözükmüyor ve ayrıca bellek kullanımının artmasıyla beraber yavaşlamalar, donmalar meydana gelebiliyor.

Bu eklenti sayesinde, isimleri kaybolan sekmeleri tek tuşla ve tek bir sekmede listeleyip istediğiniz sekmeye kolayca ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca bunu yaparken Chrome’un önbelleğini temizleyip meydana gelen yavaşlamalar ve donmaları minimum seviyeye indiriyor.

İzlediğiniz içeriğin tüm detaylarına tek tıkla erişebilmek için: Right Click Search IMDb

Film izlemek istiyorsunuz ve film izlemek istediğiniz siteye girdiniz fakat hangi filmi izleyeceğinizden emin değilsiniz. Kapaklara bakıp bir tanesini gözünüze kestirdikten sonra film hakkında ‘’acaba bu film iyi mi?’’ veya ’’zamanım boşa gider mi?’’ diye düşünmekten kendinizi alıkoyamıyor musunuz?

Bu eklenti sayesinde dizi ve film tutkunları 1-2 saniye içerisinde film hakkındaki bilgilere IMDb sitesi üzerinden erişebilecek. Filmin ismini seçtikten sonra sağ tık, search IMDb yaparak filmin oyuncuları, ödülleri, kullanıcılardan 10 üzerinden kaç oy almış gibi bilgilerin hepsine erişebilirsiniz.

İngilizce yazı yazanların favorisi olan: Grammarly: Grammar Checker

Grammarly, ana diliniz dışında farklı bir dil ile yazılar yazarken yaptığınız dil bilgisi hatalarını sizin için düzeltir. Grammarly, yazarların ve öğrencilerin hatta tüm yazmakla haşır neşir olan insanların, pratikliğinden dolayı vazgeçemediği bir eklenti haline geliyor.

Anlık olarak çeviri yapmanızı sağlayan: Google Çeviri

Bu eklenti sayesinde 1-2 saniye içinde, istediğiniz metni istediğiniz dile çok pratik bir şekilde çevirebiliyorsunuz. Çevirmek istediğiniz yazıyı seçtiğiniz zaman, direkt olarak o yazının çevirisini istediğimiz dilde görebiliyoruz ve bu bize zamandan biraz da olsa tasarruf sağlıyor.

İsmini bilmediğiniz bir şarkıyı bulmak için: Shazam

Birçoğumuzun telefonlardan bildiği Shazam’a, Chrome’un eklentisi olarak da ulaşabiliyoruz. Shazam’ı, o an çalmakta olan ama ismini bilmediğimiz bir şarkının adını bulması için kullanıyoruz.

Bulamadığınız şarkıları hâlâ YouTube üzerinden ‘’da da da da’’ diye aratmak istemiyorsanız bu eklenti tam da size göre.

İzlediğiniz videonun ses düzeyini dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz: Volume Master

İnternet üzerinden herhangi bir video veya film izlerken ses düzeylerinde dengesizliğe denk gelebiliyoruz. Buna örnek vermek gerekirse, izlediğiniz bir filmde karakter diyaloglarının sesi kısık fakat arkadaki efektlerin sesi yüksek gelebiliyor veya kulaklığınızın sesi sonda olmasına rağmen herhangi bir videonun sesi size çok az gelebiliyor.

Volume Master, Chrome üzerinden izlediğiniz her videonun sesini tek tıkla kendinize göre ayarlamanıza olanak tanıyor.

Otomatik ayarlanan karanlık mod için: Dark Reader

Dark Reader eklentisi, gece kuşları için oldukça faydalı bir eklenti. Bu eklenti sayede herhangi bir siteyi karanlık modu bulunmasa bile karanlık modlu gibi görüntüleyebiliyorsunuz. Ek olarak kontrastı, parlaklığı, sarılığı ve griliği istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

Sadece tarayıcı üzerinde farklı fare imleçleri kullanmak için: Custom Cursor for Chrome

Custom Cursor for Chrome, oldukça tatlı bir Chrome eklentisi. Bu eklenti sayesinde tarayıcı üzerindeyken fare imlecinizi istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. İsterseniz eklentinin kendi fare imleçlerini kullanabilir, isterseniz farklı imleçler indirip kullanabilirsiniz.

Ziyaret ettiğiniz sitelerin güvenilir olup olmadıklarını görmek için: Web of Trust

Web of Trust eklentisi, Google Chrome’un çok eski günlerinden beri var olan ve fazlasıyla kullanışlı olan bir eklenti. Bu eklenti sayesinde, Google Chrome tarayıcısında arama yaptıktan sonra karşınıza çıkan sitelerin kullanıcı oylamalarına göre güvenilir olup olmadığını görebiliyorsunuz ve bu sayede kötü amaçlı yazılımlardan olabildiğince güvende oluyorsunuz.

Awesome Screenshot sayesinde tarayıcınızda açtığınız sitelerin ekran görüntülerini direkt olarak alabilir, kırpma ve çizme gibi düzenlemeleri yapabilir, istediğiniz yere kaydedebilir ve istediğiniz platformdan paylaşabilirsiniz. Her ne kadar bu özellik Opera’da dahili olarak bulunsa da Chrome’da da bu açığı böyle kapatabiliyorsunuz.

Karşılaştığınız bir yazı tipini anında öğrenmek için: WhatFont

WhatFont eklentisi, özellikle Photoshop üzerinde çalışmalar yapan serbest çalışanlar için fazlasıyla faydalı bir eklenti. Bu eklenti sayesinde internette karşılaştığınız bir yazının fontunu direkt olarak görebiliyorsunuz.

Renk körlüğü yaşıyorsanız: Colorblind – Dalton for Chrome

Colorblind – Dalton, farklı tür renk körlüğü yaşayan insanlar için siteleri ona uygun renk ayarlarıyla düzenleyen oldukça faydalı bir eklenti. Eklentide Tritanopia (mavi renk körlüğü), Deuteranopia (yeşil renk körlüğü) ve Protanopia (kırmızı renk körlüğü) hastalığı bulunan insanlar için siteler özel olarak optimize ediliyor.

İngilizcenizi geliştirmek için: Dictionarist – Sözlük

Dictionarist eklentisi, Google Translate eklentisinin biraz daha farklı işleyen bir sürümü diyebiliriz. Yine bu eklentide de çevirisini görmek istediğiniz kelimeyi seçiyorsunuz ve ek olarak bu eklentide, kelimenin anlamının yanı sıra açıklamasını da görebiliyorsunuz.

Kısaltılmış linklerin güvenli olup olmadıklarını görmek için: Unshorten.link

Özellikle bir dosya indirmeye çalıştığınız veya Twitter’dan bir haber sitesinin içeriğine gitmek istediğiniz zaman karşınıza kısaltılmış yönlendirici linkler çıkabiliyor. Unshorten.link eklentisi sayesinde bu kısaltılmış linklerin zararlı yazılım barındırıp barındırmadığını tespit edebiliyorsunuz.

Farenize dilediğiniz gibi komut atayabilmek için: CrxMouse Chrome

Chrome’da bir sürü sekmeyle aynı anda çalışıyorsanız, sekmeler arasında geçiş yapmak bazen bir eziyet olabiliyor. Farklı bir sekmeye geçmek istiyorsunuz ve o sekmeye tıklamak yerine, çarpı işaretine bastığınızı varsayın. Daha sonra tekrar o sekmeyi açmak için geçmişe girip bi’ dünya uğraşıyorsunuz.

CrxMouse eklentisiyle farenize istediğiniz gibi komut atayabiliyorsunuz. Örneğin; mouse’unuzun sağ tuşuna basılı tutarak yukarı daha sonra sağa çekerseniz, bulunduğunuzun sekmenin sağındaki sekmeye geçiş yapabilirsiniz. Bu da sadece bi’ örnek, siz dilediğiniz gibi kendinize özel kişiselleştirmeler yapabilirsiniz.

PDF olarak kaydedip çıktı almak için: Print Friendly & PDF

Print Friendly & PDF Chrome eklentisi, tam öğrenci dostu bir eklenti. Bu eklenti sayesinde bir internet sayfasını yazdırmak istediğinizde sitedeki resimler, reklamlar, linkler ve bütün gereksiz unsurları kaldırarak karşınıza salt metni çıkartıyor ve üzerinde düzenlemeler yapmanıza izin veriyor. Bu eklenti ödev yaparken çok işinize yarayabilir.

Sekmeleri klasörler altında toplamak için: Session Buddy

Session Buddy, genellikle gelirini serbest çalışmadan elde eden freelancer’lar için harika bir eklenti. Bu eklenti sayesinde sürekli açtığınız ve işinizi gördüğünüz sekmeleri birer klasör haline getirebilir ve tek tıkla hepsini aynı anda açabilirsiniz.

Resimlerin üzerine gelerek tam boyutlu görmeninizi sağlayan: Hover Zoom+

Hover Zoom+ özellikle editörler için oldukça kullanışlı olan bir eklenti. Hover Zoom+ eklentisi sayesinde bir resmin üzerine fare imlecini getirdiğinizde resmin orijinal boyutunu herhangi bir yeni pencere açmadan görebiliyorsunuz. Üstelik resmin üzerine fare imlecini getirip büyüttüğünüzde, klavyenizde ‘S’ tuşuna basarak resmi direkt olarak indirebiliyorsunuz.

Bu kadar eklentiyi yönetebilmek için: Extension ManagerTüm bu eklentileri kurdunuz ve kontrol edemeyeceğiniz kadar eklentiye sahipsiniz. Sıra bunların hepsine rahat bir şekilde erişebilmek için kesinlikle kurmanız gereken bir eklenti olan Eklenti Yöneticisi’nde. Bulundurduğu kolay arayüz ile tüm eklentilere erişebilir, aç-kapa yapabilir hatta kullanım amacınıza göre gruplandırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x