Kaçak Disk’çinin kızı Başbakanlık yolunda

Hollanda’da erken genel seçimde oy verme işlemi başladı. Genel seçimde 1126 aday ve 26 parti, 150 sandalye için yarışıyor. Karmaşık bir siyasi yapıya sahip olan Hollanda’da seçimler belirsizliklerle dolu ve seçmenler her zamankinden daha kararsız gözüküyor.

Son anketlere göre, geçici hükümetin Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz-Zegerius liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisinin (VVD), oyları bir önceki seçimlere göre gerilemesine rağmen 29 sandalye kazanarak ilk sırada yer alması bekleniyor.

Dilan Yeşilgöz, 2010’dan beri başbakanlık koltuğunda oturan Mark Rutte’nin siyaseti bırakma kararı almasından ve hükümetin düşmesinden sonra parti genel başkanlığına seçildi. Parti tekrar iktidar olursa, Hollanda’nın ilk kadın başbakanı olacak ve aynı zamanda ilk göçmen başbakan olacak.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) mensubu sendikacı bir babanın kızı olan Ankara doğumlu Dilan Yeşilgöz, 12 Eylül Darbesi’nin ardından sekiz yaşında Hollanda’ya geldi. Yeşilgöz, 2017’den bu yana parlamento üyesi; üç yıl boyunca hükümette, önce ekonomiden sorumlu devlet bakanı, ardından adalet bakanı olarak görev yaptı.

Kampanya boyunca Hollandalılar arasında özellikle hassas bir konu olan güvenlik ve göç konularında mesajlar verdi. Sosyal medyada köpeklerinin resimlerini yayınladı, kampanya klibinde boks eğitimi aldığı görüntüleri paylaştı.

Hollandalıların hassas olduğu göç konusunda, göçmenlere karşı sert politika uygulanması gerektiğini söyledi, hatta İslam ve göç karşıtı aşırı sağcı Geert Wilders ile koalisyona gidebileceğini açıkladı.

Hollanda’nın ilk kadın başbakanı olabilecek Dilan Yeşilgöz-Zegerius, eski bir mülteci ve şu anda göçe karşı sert önlemler alınmasını savunuyor. Bunun yerine partisi, göçü dizginlemek için bir gerekçe olarak manifestosunda Yeşilgöz-Zegerius’un hikâyesine değiniyor.

Seçim programında “Hollanda elbette savaş ve şiddetten kaçan insanlara güvenlik sağlamaya her zaman hazırlıklı olmalıdır” deniyor.

Ancak ülkenin herkesi hoş karşılayamayacağını da ekliyor çünkü böyle yapmak, bugün Hollanda’ya mülteci olarak gelen 8 yaşındaki bir kız çocuğunu daha sonra mühendis, hemşire, polis memuru veya (hükümet) olmak için makul bir şanstan mahrum bırakabilir.

Babası Türkiye’den kaçan eski bir DİSK mensubuydu. Kendisi ve ailesinin geri kalanı, kendisine Hollanda’da siyasi sığınma hakkı tanınmasının ardından yeniden bir araya geldi.

Resmi VVD biyografisinde “Dilan, adaletsizliği görmezden gelmeyen ve toplumu biraz daha iyi hale getirmede aktif olarak rol oynayan ebeveynlerin örneğiyle büyüdü” diyor.

Yeşilgöz-Zegerius, VVD’nin liderliğini Rutte’den devraldı ve onu başbakanlığa kadar takip etmek istiyor.

Her ne kadar Rutte, kendisini son iktidar koalisyonunda adalet bakanı olarak atamış olsa da, onun iktidarda çok uzun süre kaldığını söyleyerek giderek popülerliğini yitiren ve skandallarla dolu görev süresinden uzaklaşmaya çalıştı.

“Ben farklı bir insanım. Ben her şeyin farklı ya da aynı olması gerektiğine değil, işleri nasıl yapacağıma odaklanıyorum” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x