İBB Genel sekreteri Gökçe: Demirören Holding’in borç nedeniyle Ziraat Bankası’na devrettiği yeşil alana yapılmak istenen konut projesi iptal edildi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Genel Sekreteri Buğra Gökçe, Demirören Holding’in kredi borcu nedeniyle Ziraat Bankası’na devredilen ve Emlak GYO tarafından konut projesi yapılarak ranta açılmak istenen Eyüpsultan Kemerköy’deki 26 futbol sahası büyüklüğündeki yeşil alana ilişkin projenin iptal edildiğini açıkladı.

İstanbul Eyüpsultan’daki en önemli yeşil alanlardan biri Demirören Holding’in kredi borcu nedeniyle Ziraat Bankası’na devredilmiş, devredilen arazi Emlak GYO tarafından ranta açılmak istenmişti. Lüks konut projesine tepki gösteren yurttaşlar rant kararına ilişkin eylem yapmış ve konu yargıya taşınmıştı.

TIKLAYIN | Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi: Göktürk’teki talana İBB ‘dur’ dedi, AKP’li belediye kararı uygulamadı

İBB Genel Sekreteri Gökçe, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, söz konusu projenin mahkeme tarafından iptal edildiğini duyurdu.

Gökçe, mahkemenin incelemesine ilişkin, “Bir alanın rezerv yapı alanı ilan edilebilmesi için kentsel dönüşüm açısından 6306 sayılı kanunda belirtilen niteliğe sahip olması gerektiği, alanın rezerv alan olarak ayrılmasının bilimsel olarak mümkün olmadığı, dava konusu alanda yapılaşma ile yeraltına sızan su miktarında ve yeraltı suyu seviyesinde azalmalar görülebileceği, suların yeraltına sızmamasının hidrolojik dengeyi olumsuz yönde etkileyeceği, alanın bir kısmının taşkın riski alanı içerisinde kaldığı, Rezerv yapı alanı ilan edilmesinin taşkın ve benzeri afetler için katkı sağlayacağı, hususlarını tespit ederek ilgili plan değişikliğini -yani arazinin rezerv yapı alanı yapılmasını- iptal etmiştir” dedi.

Gökçe, projenin iptalini sosyal medyada şöyle anlattı:

“Sevgili İstanbullular size güzel bir haberim var.

Aşağıdaki arazi Demirören Holding’in kredi borcuna karşılık Ziraat Bankası’na devredilmiştir.


Devirden sonra Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından lüks konut projesi başlatılan arazi, bilindiği üzere bölgedeki en önemli yeşil alandır.

Güzel haberden önce küçük bir bilgi 

Bu alan 29 Mart 2022 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (ÇŞİDB) tarafından ‘rezerv yapı alanı’ olarak ilan edildi ve 26 futbol sahası büyüklüğündeki alan yapılaşmaya açıldı.

Bu plan vatandaşlarımız tarafından açılan davalarla iptal edildi.

29 Mayıs 2023 tarihinde ÇŞİDB tarafından yapılan plan değişikliği ile alan yine rezerv yapı alanı olarak tanımlandı. Böylelikle bölgede plan yapma yetkisi belediyemizden Bakanlığa aktarılmak istendi.

İBB olarak 29 Mayıs 2023 onaylı 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama planına karşı iptal davası açtık.

Şimdi güzel haber,

Açtığımız davaya bakan yetkili mahkeme yaptığı inceleme sonucunda:

▪️Bir alanın rezerv yapı alanı ilan edilebilmesi için kentsel dönüşüm açısından 6306 sayılı kanunda belirtilen niteliğe sahip olması gerektiği,

▪️Alanın rezerv alan olarak ayrılmasının bilimsel olarak mümkün olmadığı,

▪️Dava konusu alanda yapılaşma ile yeraltına sızan su miktarında ve yeraltı suyu seviyesinde azalmalar görülebileceği,

▪️Suların yeraltına sızmamasının hidrolojik dengeyi olumsuz yönde etkileyeceği,

▪️Alanın bir kısmının taşkın riski alanı içerisinde kaldığı,

▪️Rezerv yapı alanı ilan edilmesinin taşkın ve benzeri afetler için katkı sağlayacağı,

hususlarını tespit ederek ilgili plan değişikliğini (yani arazinin rezerv yapı alanı yapılmasını) iptal etmiştir.

Bu emsal karar ile hem bölgenin ekolojik varlığını korumak için önemli bir kazanım elde ettik, hem de vatandaşlarımızı afet riski ile karşı karşıya bırakan bir düzenlemenin hayata geçmesini engelledik.

İstanbul’umuzun güzelliklerini korumak için emek veren tüm arkadaşlarımızı ve hukukçuları tebrik ediyor; İstanbullulara doğal varlığımızın rant iştahıyla yok edilmediği, doğal, ekolojik zenginliğimizin korunduğu, herkesin tertemiz nefes alabildiği güzel günler diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x