ChatGPT’nin Yaratıcısı iPhone’un Tasarımcısıyla Gizemli bir AI Cihazı Üzerinde Çalışıyor

ChatGPT’nin yaratıcısının Iphone’un tasarımcısı ile beraber gizemli bir projede çalıştığı haberi interneti kasıp kavurdu. Gelin beraber bakalım.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/tech/ch…

Viral AI sohbet botu ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI’nin, ünlü Apple tasarımcısı Jony Ive ile yeni bir yapay zeka cihazı oluşturmak üzere görüşmelerde bulunduğu bildirildi.

Financial Times’a göre bu girişim, ‘yapay zekanın iPhone’u’nu inşa etmeyi hedefliyor ve SoftBank’ın Masayoshi Son’u da bu projede yer alıyor.

Ive ve OpenAI’in patronu Sam Altman arasında birkaç beyin fırtınası oturumu gerçekleştirildi.

Ayrıca Japon teknoloji devi SoftBank’ın projeye 1 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı taahhüt ettiği söyleniyor.

Cihazın ne şekilde olacağına dair ise az detay verilmekte.

Olanaklar, bağımsız bir ChatGPT destekli akıllı hoparlörden, kullanıcının AI botuyla doğrudan etkileşimde bulunmasına olanak tanıyan kulaklıklara kadar değişebilir.

Ive, 2019’da 27 yıl boyunca çalıştığı Apple’dan ayrılmış ve kendi tasarım şirketi olan LoveForm’u kurmuştu.

LoveForm, son işbirliğinde yer alıyor. Ive, iPad, iPod ve MacBook gibi diğer Apple ürünlerinin tasarımında da kritik bir rol oynamıştı.

Ortaklık haberleri, OpenAI’in ChatGPT’nin artık doğrudan internete erişiminin olduğunu ve “görmek, duymak ve konuşmak” gibi yeteneklere sahip olduğunu duyurduğu haftada ortaya çıktı.

Ses ve görüntü tanıma araçlarının eklenmesi, generative AI’ya Amazon’un Alexa’sı ve Apple’ın Siri’si gibi sanal asistanlara benzer yetenekler kazandırıyor.

Aynı zamanda, Meta bu hafta birkaç yeni sohbet botunun lansmanını duyurdu.

CEO Mark Zuckerberg, AI botlarının gerçek insanlara dayanan farklı kişiliklerle geleceğini belirtti. Bu sohbet botları, Instagram, Messenger ve WhatsApp’ı da içeren Meta’nın uygulamaları aracılığıyla çalışacak.

Yapay Zeka endüstrisi son hızla gelişmekteyken olasılıklar sınırsız gibi duruyor.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x