Biden köprüleri attı… Erdoğan sivilleri öldürüyor

Beyaz Saray’dan paylaşılan bildiriye göre, Biden, Suriye’nin içindeki gelişmeler ve bu ülke kaynaklı ABD ulusal güvenliği ve dış politikasına yönelik “alışılmadık ve olağanüstü” tehditle başa çıkmak üzere 14 Ekim 2019’da ilan ettiği başkanlık kararnamesinin süresini uzatacağı konusunda Kongre’yi bilgilendirdi.

Biden, “özellikle Türk hükümetinin Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri harekat için attığı adımların bölgedeki barışı, istikrarı ve güvenliği tehdit ettiğini, DEAŞ ile mücadeleyi zayıflattığını” savunarak, Suriye içindeki ve Suriye’yi ilgilendiren mevcut durumun “ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikasına alışılmadık ve olağanüstü bir tehdit” oluşturmaya devam ettiğini ileri sürdü.

Açıklamada ayrıca, “Türk Hükümetinin kuzeydoğu Suriye’de askeri operasyon düzenlemesi IŞİD’i yenilgiye uğratmayı baltalıyor ve sivilleri öldürüyor” ifadeleri kullanıldı.

Bu nedenle Biden, 14 Ekim 2023’te süresi dolacak olan acil durum halinin süresinin bir yıl daha uzatılması kararı aldığını kaydetti.

TÜRKİYE’NİN SİHA’SINI DÜŞÜRDÜLER

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik sürdürdüğü sınır ötesi operasyonlarda kullandığı bir SİHA’yı Suriye’de düşürdüklerini açıklamıştı.

Pentagon Sözcüsü Pat Ryder, yaşananlardan ‘üzüntü’ duyduklarını söyleyip, “Türkiye, en güçlü ve en değerli NATO müttefiklerimizden, bu nedenle bu olay üzücü.” demişti.

Skandala ‘meşru müdafaa’ kılıfı uyduran ABD kanadı, “ABD askerleri yaralanmadı, Türkiye’nin kasıtlı olarak ABD askerlerini hedef aldığına dair bir belirti yoktu.” diyerek kendisiyle çelişmişti.

ERDOĞAN’DAN SERT TEPKİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin skandalına ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye’ye ait bir SİHA’yı Suriye’de düşürecek kadar ferasetini kaybeden bir anlayış var. Biz seninle NATO’da beraber değiliz miyiz? Terörle mücadele eden bu ülkenin SİHA’sını nasıl düşürürsün? Görmedim, etmedim… Bunu nasıl söylersin?” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x