Uğur Gürses: Merkez Bankası öz sermayesi ilk defa -190 milyara düştü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 91. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurulu önceki gün toplandı.

AA’nın aktardığına göre Banka Meclis ve Denetleme Kurulu üyelerinin belirlendiği Genel Kurul’da, TCMB Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun 2022 hesaplarına ilişkin yaptığı açıklamanın ardından hissedarlar ve temsilcileri bağımsız denetim raporu, kar dağım politikası gibi konularda görüş ve eleştirilerini dile getirdi.

Ancak ekonomi yazarı Uğur Gürses, Merkez Bankası yönetiminin bağımsız denetim raporunu tam olarak Genel Kurul’a sunmadığını duyurdu.

‘HESAP VERMEZLİĞİN ŞAHİKASI’

Gürses Twitter hesabından önce “Merkez Bankası yönetimi, bağımsız denetim raporunu tam olarak Genel Kurul’a sunmadığı gibi hala yayımlamış da değil. 2000 yılından bu yana ilk kez yaşanıyor. Kurumların ne hale getirildiğinin, hesap vermezliğin şahikası…” paylaşımı yaptı.

Gürses rapordaki verileri de yayınladı.

Daha sonra “Genel Kurul’dan 24 saat sonra yayımlandı…” tweeti atan Uğur Gürses, bu raporda bankanın öz sermayesinin ilk defa 190 milyar TL negatife düştüğü bilgisinin yer aldığını vurguladı:

‘KUR DEĞERLEME ZARARI 575 MİLYAR’

– TCMB, TBMM’den de sakladığı KKM kur farkını örtülü biçimde “diğer giderler” kaleminde 88.9 milyarlık bir faiz dışı gider diye göstermiş. Böylece; geçen yıl Hazine 92.5 milyar, TCMB de 89 milyar kur farkı ödeyerek toplamda 181.5 milyar TL ödemiş. Kabaca her 8 dolara 1 dolar.

– Merkez Bankası’nın Genel Kuruluna sunulmayan ama 1 gün sonra yayımlanan UFRS’ye göre düzenlemiş bağımsız denetim raporunda; bankanın öz sermayesinin ilk defa 190 milyar negatife düştüğü, esasında 55.4 milyar zarar ettiği, kur değerleme zararının da 575 milyar olduğu hesaplanmış.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir