Ekonomist Başkan Seçme Yolundaki Arjantin’de İşler Karıştı

Arjantin’de ekonomi yapısal sorunlarla dönem dönem büyük sıkıntılara düşüyor. Duruma kriz demek hafif kalırken, son yıllarda da enflasyonun pençesinden kurtulamıyor. Bir de üzerine seçim gelince ortalık karnaval alanına dönüştü.

Dönemsel olarak krizleri bol olsan Arjantin, uzun yıllardır da ekonomik sıkıntılarla boğuşmaya devam ediyor. 22 Ekim’de yapılacak başkanlık oylamasının ön seçiminde, aşırı sağcı aday Javier Milei, yüzde 30 gibi bir oy oranına ulaştı.

Milei, kendini liberal bir iktisatçı olarak tanımlıyor, popülist görüşleriyle dikkat çekerken, Trump hayranlığı ve vaatleri öne çıkıyor. .

Arjantin, ön seçimlerde Javier Milei’nin birinci sırada çıkmasının ardından faizleri artırma ve pesoyu devalüe etme kararı aldı.

Arjantin Pezosu, dolar karşısında 350 seviyesine çıkarken, ülkede çoklu kur uygulaması da devam ediyor.

Arjantin Merkez Bankası da faiz oranını yüzde 118’e yükseltme kararı aldı. Ülkede enflasyon oranı yüzde 115,6’da bulunuyor.

Sosyal medyada da uzmanların gözü Arjantin’in üzerinde,

El-Arian, “%18’lik bir devalüasyon, faiz oranlarında %21’lik bir artışla %118’e yükseldi. Hükümetin ve merkez bankasının bu tür agresif önlemlerinin sakinleştireceğini düşünürsünüz. Ancak paralel döviz kurunun neredeyse 700 olduğu Arjantin’de enflasyon %115’te bulunuyor” dedi.

Milei’nin vaatleri herkesin gündeminde olurken,

Sorunların büyümesinden de endişe ediliyor.

Sizce Arjantin’de ne olur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x