Depremzedenin ev sahibi kabusu… Devlet yardımına göz koydular

Gözde S.Kadıoğlu

[email protected]

Yusuf Özel Pikal, Malatya’ya 7 ay önce taşındı. Medikal ürün satışı yaparak geçimini sağlıyor, 3 çocuğundan ikisi öğrenci. Eşi ev hanımı. Kendi yağında kavrulan ailenin hayatı Kahramanmaraş merkezli depremlerle kabusa dönüyor.

Pikal ve ailesi, depremlerden etkilenen binlerce aileden biri… Evleri hafif hasar alıyor, duvarlar boydan boya çatlamış durumda. İlk etapta kendi imkanlarıyla bir çadır buluyor ve bir süre orada kalıyorlar. Devletin sağladığı 10 bin liralık yardımı Şubat ayında alabimişler, onun dışında bir gelirleri artık yok. Çünkü Pikal’ın iş yeri de depremde yıkılmış…

Malatya Merkez’de evlerin hasar tespit durumları yapılıyor ve Pikal ailesinin evine ‘hafif hasarlı – oturulabilir’ raporu çıkıyor. Bunun üzerine çok korksalar da ellerinde bir şey kalmadığı için evlerine geri dönüyorlar. Arada şiddetli hissedilen artçılar yaşandığında geceyi dışarıda geçirdikleri de olduğunu belirtiyor Pikal…

Malatya’ya gittiklerinde, şu an oturdukları eve kiracı olarak yerleşiyorlar. Yıllık sözleşme yapılıyor ve aylık 3 bin TL kirada mutabık kalınıyor. Ancak Şubat ayında maalesef o depremleri yaşıyoruz.

Pikal ve ailesi şimdi bambaşka bir mücadele içine girmiş durumda, sebebi ise ev sahibi. Depremin yaşandığı Şubat ve Mart ayının kiralarını tahsil eden ev sahibi, şimdi de aileye yapılan 10 bin liralık devlet yardımını istiyor. Gerekçe olaraksa ‘evin hasarını karşılayacağını’ ve yardımın zaten bu sebeple yapıldığını söylüyor. Yani avukat olan ev sahibi, hasar gören evin tadilatı için bu parayı almaya hakkı olduğunu beyan ediyor. Bir hafta önce ise evden çıkmalarını istiyor. Buna neden olarak ‘depremde evi ağır hasar alan kardeşinin taşınacağını’ söylüyor.

Öte yandan karşı binada 1.800 TL kira veren diğer komşuları zorla evden çıkarılıyor, gerekçe yine aynı… Evi boşaltmak zorunda kalan aile Malatya’yı terk ederek köye gidiyor ve hatta eşyalarının çoğunu bırakıyor… Şimdi o evde tadilat var.

Alt kat komşusu ise ‘ofis yapacağım’ gerekçesiyle evden çıkarılmak isteniyor. Ev sahibi Pikal ile aynı.

Tüm bunlar yetmez gibi bir de emlakçı arıyor ve 3 aylık aidatın derhal yatırılmasını istiyor. Bu aidat binanın elektrik-su-temizlik giderleri için kullanılıyor. Ancak depremden sonra bölgede elektrik faturaları askıya alınmış durumda. Bina temizliği ise o günden beri yapılmıyor. Emlakçıya bu yetkiyi veren, binanın yüzde 80’ine sahip olan ev sahibi…

Pikal’in yaşadığı Malatya Merkez’de, sağlam dairelerin kiraları ortalama 6 bin liradan başlıyor, çoğu eşyalı 1+1 evler.. Oda sayısı arttıkça fiyat da yükseliyor.

Günlerdir sosyal medyada paylaşımlar yaparak sesini duyurmaya çalışan Pikal’ın eşinin arkadaşı da mağdur durumda. 3 çocuk annesi Sevinç Karakaya’dan gelen mesajı bizimle paylaştı. Hiçbir müdahalede bulunmadan onu da yayınlayalım:

“3 çocuğumla birlikte Malatya’da yaşıyorum eşimden ayrıyım devletin bana sağladığı imkanlarla ve ev temizliklerine giderek geçimimi sağlıyorum kirada oturuyorum daha 1 yıl bile olmadı taşınalı ev sahibim kardeşim oturacak çık evden diyerek bana baskı yapmakta gidecek bir yerim yok çıksam bile Malatya’da sağlam ev kalmadı sağlam olan evlerin ise fırsatçı ev sahipleri kira fiyatlarını iki katına çıkardı karşılayacak gücüm yok ne yapacağımı bilmiyorum o felaketten sağ çıktık diye şükredemiyoruz bile bu vicdansızlar yüzünden bizi çaresiz bıraktılar. Yetkililerden sesimi duymasını istiyorum”

Pikal, deprem bölgesinde Malatya özelinde sesinini duyurabilmek için sosyal medyada paylaşımlar yapmaya devam ediyor. Tek istediği yaşanan ev sahibi baskılarının sona ermesi.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir