AK Parti Seçim Bildirisi: Dijital Türk Lirası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni nesil Dijital Türk Lirası projesini hayata geçireceklerini söyledi.

14 Mayıs seçimlerine yaklaşılırken, siyasilerin seçim hazırlıkları da tüm hızıyla devam ediyor. Seçim hazırlıkları içerisinde, yeni döneme dair yapılacakların yer aldığı seçim beyannameleri yer alıyor.

Bugün Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı düzenleyen AK Parti, bu toplantıda seçime yönelik beyannemeden ve adaylarından bahsetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünki açıklamalarında Dijital Türk Lirası projesinden bahsetti.

AK Parti’nin Seçim Hazırlığı: Dijital Türk Lirası Projesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim çalışmaları kapsamında Dijital Türk Lirası projesinin de hayata geçirileceğine yer verdi. Bir süredir bu konu üzerinde duran Erdoğan, bugün gerçekleştirmiş olduğu aday tanıtım toplantısında “Dijital Türk Lirası” hakkında görüşlerini dile getirdi;

Geliştirdiğimiz kavramsal tasarım ve kriptolojik altyapı ile test sürecini başlattığımız yeni nesil dijital Türk Lirası projesini hayata geçireceğiz.

Dijital Türk lirası konusunda daha önce çalışmalar yürütülüyordu. TCMB, dijital Türk lirası ile ilgili test çalışmalarının başarılı bir şekilde gerçekleştiğini ve proje geliştirmelerinin devam edeceğini bildirmişti.

AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan diğer detaylar şu şekilde;

  • “İhracatta Blokzincir Kullanımı Projemiz ile ihracat işlemlerinde tüm gümrük ve lojistik süreçlerinin blokzincir altyapısı ile tüm paydaşlarca elektronik ortamda tek bir ekrandan yürütülmesi ve izlenmesini sağlayacak, gümrük işlemlerini yeni teknolojiler yoluyla daha hızlı, kolay ve etkin yapılır ve izlenir hale getireceğiz.”
  • “Kamu ve özel sektör iş birliği ile blokzincir araştırmalarını başlattık. Ticari işlemlere yönelik kullanılmak için iki adet kripto varlık ve bunların kullanılması ve saklanması için bir adet kripto cüzdan oluşturduk. Ayrıca, blokzincir üzerinden dijital kimlikler ve bunların saklanması ve kullanılması için oluşturulan dijital kimlik ve cüzdanlar ile e-Devlet entegrasyonunu sağladık.”
  • “Yapay Zekâ Stratejimiz ile yapay zekâ alanının GSYH’ye katkısını yüzde 5’in üzerine çıkaracak, bu alanda 50.000 kişi istihdam edilmesini, lisansüstü düzeyde 10.000 mezun sayısına ulaşmayı ve uluslararası kuruluşların yapay zekâ endekslerindeki sıralamalarında Türkiye’nin ilk 20 ülke arasında yer almasını sağlayacağız.”
  • Vizyon projemiz TOGG’un da devreye girmesiyle, karayolu taşımacılığında düşük emisyonlu araçlar ve alternatif yakıtlı (elektrik, e-fuel vs) araçlara geçişi, paylaşımlı ve otonom araçlara geçişi sağlayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir